Przydatne w kuchni

formy

Domowej roboty forma na bagietki ;-)
Karton, folia aluminiowa, papier do pieczenia i zszywki. Jak macie w domu dzieci w wieku szkolnym karton jakiś się znajdzie. Pomyślałam, że to może farbować więc zabezpieczyłam folią aluminiową i zszyłam boki, co by ciasto nie wypłynęło, na to papier do pieczenia i już. Nawet zachowałam, mogą się jeszcze przydać. Hehe ;-)

szynkowar

szynkowar2

Mama dzwoni podekscytowana – „Kupiłam szynkowar, chcesz? Ale to fajne jest, wrzucasz półtora kilograma mięsa i za dwie godziny masz szynkę”
Hmmm, dwie godziny? Skrzywiłam się sceptycznie, przypominając sobie swoją ostatnią szynkę, co to się dwa tygodnie w solance moczyła. Zniknęła tego samego dnia. „Mamo, zrobisz jeszcze taką?”
Myślę szybko dalej nad tym szynkowarem. Dzieciuch ma czekać dwa tygodnie na szynkę? Jemy tego niewiele, bo jakieś takie te wędliny w sklepach nijakie.
J: No dobra, to weź i dla mnie ten szynkowar.
M: To wezmę jeszcze dla Agatki i Mikołaja. (Jeden, jeden ale Agatka i Mikołaj zawsze funkcjonują w liczbie mnogiej ;-) )

Rozłączyła się zadowolona i pobiegła do sklepu a my mamy po szynkowarze. Będziemy wypróbowywać.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>