O mnie

541981_466227846744862_1775685060_n

Gotować na co dzień zaczęłam, kiedy przyszło mi po maturze wyjechać z domu rodzinnego. W moim domu gotowała prababcia, babcia i mama, nie było więc dla mnie czymś nowym, kiedy miałam przygotować obiad. Jedzenie znałam dobre i domowe. Nie smakowały mi więc gotowe produkty kupowane w sklepach, odgrzewane w mikrofalówce. Od dziecka przyglądałam się jak te trzy pokolenia gotują, przekazując sobie wiedzę i kolejne przepisy. Doskonale pamiętam pomidorówkę z zacierkami prababci, zeszyt z przepisami mojej mamy – do dzisiaj się zachował, i niebieski emaliowany garnek, który był przeznaczony do miksowania ciast. I ten był mój, ciasta piekłam ja. Uczyłam się dość szybko i zawsze gotowanie sprawiało mi przyjemność.

Tak więc gotowałam dla przyjemności samego gotowania, dla przyjemności jedzenia i patrzenia. Do kuchni szłam, kiedy potrzebowałam wyciszenia i odpoczynku. Gotowanie zaczęłam traktować bardzo poważnie, kiedy trzy lata temu u mojej córki wykryto celiakię. Dzisiaj już niemalże wszyscy wiedzą, co to jest celiakia i gluten ale jeszcze niedawno kupienie bezglutenowego produktu w zwykłym spożywczaku graniczyło z cudem. Moja wiedza i umiejętności również były dużo mniejsze niż dzisiaj. Praktyka jednak, jak mówią – czyni mistrza.

Moje pierwsze bezglutenowe chleby trafiały prosto z piekarnika do kosza, nic mi nie smakowało. Od zawsze wymagałam od siebie dużo i postanowiłam dojść do takich umiejętności, żeby te bezglutenowe jedzenie nie różniło się wiele od glutenowego. Coraz lepiej i pyszniej wychodziło, a gotowanie sprawiało mi coraz większą przyjemność. Później zaczęłam fotografować przygotowane przez siebie jedzenie i tu również dochodziłam powoli do coraz większej wprawy.

Gotowanie to dla mnie przyjemność dzielenia się. Dzielenia się jedzeniem. Gotuję dla siebie, dla własnej przyjemności, gotuję, bo w kuchni odpoczywam, zapominam, przenoszę się w inny świat. Gotuję dla rodziny, gotuję dla przyjaciół. Radość mi sprawia, kiedy jedzą, dziwnie przy tym milknąc a potrawy znikają z talerzy. Cieszę się kiedy osiągam zamierzony efekt a jak się nie udaje, to nie odpuszczam i próbuję po raz kolejny i kolejny.

Chciałabym, żeby ten blog Wam służył. Będę gotować korzystając z przepisów czyichś, będę je też trochę modyfikować, będę również improwizować. Nie będzie na blogu przepisów, których osobiście nie sprawdzę, dań, których sama nie przyrządzę. Chcę, żeby było uczciwie. Jest w Internecie cała masa przepisów, które nie nadają się do wykorzystania. Ja je dla Was sprawdzę, zmodyfikuję, poprawię, coś swojego również wymyślę. Chociaż myślę, nie ma czegoś, czego jeszcze nie wymyślono. Ja gotuję tylko bezglutenowo, wszystko jest więc tutaj bezglutenowe. Podaję jednak przepisy tak, by z bezglutenowych i glutenowe się udawały. Poza tym korzystam z wszystkich przepisów więc często bywa tak, że przepis dla zjadaczy zwykłego chleba, przerabiam na bezglutenowy. Wszystko się więc da zrobić. Nie będzie tu również zdjęć, których sama nie zrobię. Nie zamieszczę żadnego pożyczonego, pobranego za darmo czy kupionego. Robienie zdjęć temu co przyrządzam również sprawia mi ogromną radość. I to też będzie uczciwe, jak mi wyjdzie, tak na zdjęciu wyglądać będzie.

Lubię ludzi autentycznych, prawdziwych, emocjonalnych, otwartych i uczciwych. I sama taka jestem. Czekam więc na Wasze opinie, zdania i pytania. Przyjmuję również krytykę. Na błędach człowiek się uczy, konstruktywna krytyka motywuje.

Drugą moją pasją jest podróżowanie. Kiedy tylko mam czas i możliwości ruszam przed siebie. Dołożę więc starań, by rozwinąć dział „o kuchniach w podróżach”, opisać miejsca które odwiedziłam, wspomnieć ludzi, których poznałam. Podróżowanie, jak pisał Ryszard Kapuściński w „Podróżach z Herodotem” „…to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej.”

Do wszystkiego co robię, czerpię inspirację i motywację z ludzi. Zapraszam więc Was do korzystania z przepisów, do rozmów i tu na blogu i na fanpage FB Morwa i Cynamon

Pozdrawiam
Maja N

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>